Strona główna‎ > ‎Moje podróże‎ > ‎Bałkany 2017‎ > ‎

Bałkany 2017 - Chorwacja

W Chorwacji mieliśmy tylko jeden punkt na trasie naszej tegorocznej podróży. Natrafiłem na to miejsce niedawno, przy okazji przeglądania stron z atrakcjami turystycznymi w Bośni i Hercegowinie. Ponieważ miejscówka wydawała mi się interesująca, postanowiliśmy zboczyć lekko z drogi aby odwiedzić Kupari zwane zatoką umarłych hoteli. Jest to jeden z ostatnich, tak dużych śladów wojny na Bałkanach. Prawdopodobnie to ostatnia szansa na odwiedzenie tego miejsca jako, że trwają poszukiwania inwestora, który nada temu miejscu nową świetność. 

Kupari był jednym z najbardziej luksusowych kompleksów hotelowych dawnej Jugosławii. Położony w odległości 8 km od Dubrownika, stanowił miejsce wypoczynku dla członków rządu Jugosławii oraz oficerów Jugosłowiańskiej Armii Ludowej. Swoją prywatną rezydencję miał tu również sam Josip Broz Tito. Kurort mógł przyjąć ponad 2000 gości a w jego skład wchodziło siedem hoteli oraz dwie wille. Dodatkowo, położony po przeciwnej stronie drogi (działający do dziś) kemping Kupari, mógł przyjąć 4500 gości. Wszystkie obiekty położone są w niezwykle malowniczej okolicy z widokiem na Adriatyk. W 1991 roku, podczas działań wojennych Kupari zostało ostrzelane z morza przez fregatę Jugosłowiańskiej Armii Ludowej i zajęte przez Serbów oraz Czarnogórców. Doszczętnie zniszczony i splądrowany kurort nie wrócił już do dawnej świetności. Do 2004 roku teren był w posiadaniu Ministerstwa Obrony Republiki Chorwackiej. Do dziś na budynkach widać ślady po ostrzałach. 
Zniszczone wnętrza przy udziale wyobraźni przypominają o swojej dawnej świetności i luksusie, jednak ogólny widok na zatokę kieruje wyobraźnię na sceny z horrorów o zombi grasujących w wymarłych miastach.


Plaża Kupari 

Obecnie, miejsce plażowania, spotkań młodzieży i spacerów z psami

Dawniej luksusowy kurort ...

... dziś jedynie ruiny

Grand Hotel w Kupari został wybudowany jako pierwszy (1920)

Stylowa architektura ...

... otoczona pięknym palmowym parkiem 

Prawdopodobnie recepcja Hotelu Grand

...

Schody na piętro

Jeden z pokoi hotelowych

Łazienka

Widok z Grand Hotelu 

...

...

Należąca do kompleksu farma solarna

Poza piaszczystą plażą, na okolicznych skałach znajdują się
wybetonowane miejsca, na których można się opalać ...

... oraz stanowiska, z których można skoczyć w głębiny

Kolacja w Kupari. Spędziliśmy tu dwa dni zwiedzając pozostałości 
kompleksu i odpoczywając na plaży

Widok na zatokę umarłych hoteli

Chorwację opuściliśmy udając się do Bośni i Hercegowiny, ostatniego zaplanowanego odcinka naszej tegorocznej podróży.


Comments